5 sosów do naleśników, racuchów, gofrów, pancakes

4.48 (184 ocen)

  • 15 min

To mój żelazny zapas w lodówce. Dzięki nim naleśniki nabierają innego wymiaru.

  • 15 min

Składniki:

  • Syrop pomarańczowy (na ok. 250 ml)
    - 350 ml soku pomarańczowego z kartonu (lub wyciśniętego z ok. 4 pomarańczy)
    - 1 szkl. cukru
    - sok z 3 plasterków cytryny

    Syrop kawowy (na ok 250 ml)
    - 8 łyżek kawy
    - 8 łyżek ciemnego cukru muscovado
    - 8 łyżek brązowego cukru
    - 2 kostki gorzkiej czekolady
    - 4 łyżki rumu
    - 2 łyżki miodu
    - 2 szkl wody

    Sos angielski (na ok. 250 ml)
    - 3 żołtka
    -1/2 szkl. pełnego mleka
    -1/2 szkl śmietanki 30 lub 36%
    - 1 laska wanilii
    - 2,5 łyżki cukru

    Sos toffi (na ok. 350 ml)
    - 1 szkl. cukru
    - 1/4 szkl. wody
    - 1 łyżka sztucznego miodu
    - szczypta soli
    - 180 ml śmietanki 36%
    - 50 g masła

    Sos czekoladowy (na ok 250 ml)
    - 1/2 szkl. wody
    - 1/4 łyżki kakao
    - 3/4 szkl cukru
    - 4 kostki gorzkiej czekolady
    - 1/2 opakowania cukru waniliowego
    - szczypta soli

Wystaw ocenę:

4.48 (184 ocen)

Zobacz również:

Desery Naleśniki

5 sosów do naleśników, racuchów, gofrów, pancakes - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • syrop pomarańczowy 1. Syrop pomarańczowy
    Sok pomarańczowy oraz sok z cytryny wlewamy na patelnię, dodajemy cukier i trzymamy na średnim ogniu ok. 10 minut. Studzimy, przelewamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce nawet przez kilka miesięcy. Można nim słodzić również herbatę i kawę.
  • syrop kawowy 2.
    Syrop kawowy
    Do gotującej się wody wsypujemy kawę gotujemy przez 5 min. na małym ogniu. Lekko studzimy i przecedzamy przez papierowy filtr. Do syropu dosypujemy oba cukry i miód . Gotujemy na bardzo malutkim ogniu ok. 10-15 minut (najlepiej na patelni). Im dłużej gotujemy, tym gęstszy syrop. Pod koniec dodajemy czekoladę i rum i gotujemy jeszcze chwilę. Przechowujemy w lodówce nawet do kilku miesięcy. Syrop można dodawać również do mleka, otrzymamy wtedy pyszną kawę z mlekiem.
  • sos angielski 3. Sos angielski
    Mleko i śmietankę wlewamy do garnka lub rondla o grubym dnie (w zwykłym garnku łatwiej niechcący zwarzyć sos). Wrzucamy laskę wanilii, doprowadzamy do wrzenia. Zestawiamy z ognia. Wyjmujemy laskę wanilii, wyskrobujemy nożem ziarenka i ponownie wrzucamy do mleka i śmietanki.W tym czasie żółtka ucieramy z cukrem na kogel-mogel. Do kubka z masą żółtkową wlewamy połowę mocno ciepłego jeszcze mleka ze śmietanką, mieszamy. Zawartość kubka przelewamy do garnka z resztą mleka i śmietanki. Stawiamy na małym palniku i podgrzewamy (nie gotujemy!) na najmniejszym ogniu ok. 4-5 min, cały czas mieszając. Po tym czasie sos powinien lekko zgęstnieć i oblepiać zanurzoną w nim łyżkę. Nie powinien być jednak zbyt gęsty, bo w smaku będzie przypominał zwykły budyń waniliowy. Zestawiamy go z ognia i natychmiast przelewamy do słoiczka. Nie wolno zostawiać sosu do ostygnięcia w garnku, ponieważ garnki z grubym dnem długo trzymają ciepło i sos na pewno się zwarzy. Jest to najmniej trwały z sosów. Można go przechowywać w lodówce do ok. 14 dni.
  • Sos toffi 4. Sos toffi
    Cukier,miód, sól i wodę umieszczamy w garnku z grubym dnem i podgrzewamy ok 15 min. aż karmel osiągnie temp. 170 st. (sprawdzamy ją termometrem cukierniczym). Jeśli nie mamy termometru, czekamy do momentu aż karmel stanie się złocisty i będzie miał barwę miodu.(Uwaga łatwo przypalić!) Zdejmujemy garnek z ognie. Dodajemy masło, czekamy aż częściowo się rozpuści, wlewamy śmietankę. Podgrzewamy chwilkę mieszając, do połączenia się składników (ale nie dłużej, bo sos będzie zbyt gęsty). Dość rzadki sos (który zgęstniej po wystudzeniu) przelewamy do słoika i przechowujemy w lodówce kilka tygodni. Świetny również do mleka.
  • Sos czekoladowy 5. Sos czekoladowy
    Do garnka wlewamy wodę, dodajemy, cukier, cukier waniliowy, sól i kakao. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok, 3 minuty. Dodajmy czekoladę. Gotujemy jeszcze ok 2 minuty. Przelewamy do słoiczka. I również możemy go bardzo długo przechowywać w lodówce.

Porady

Wszystkie sosy przy przelewaniu do słoiczków mogą wydawać się zbyt rzadkie, ale pamiętajmy, że po ostygnięciu zgęstnieją, a jak postoją w lodówce będą jeszcze bardziej gęste.Jeśli okaże się, że któryś z syropów jest zbyt gęsty, możemy dolać odrobinę gorącej wody i energicznie wymieszać (ewentualnie podgrzać razem z przegotowaną wodą w mikrofali). Nie dotyczy to sosu toffi i sosu angielskiego. Niektóre sosy dobrze się ze sobą komponują. Polecam np. kombinacje sosu czekoladowego i syropu pomarańczowego lub sosu toffi i syropu kawowego. Nieźle też smakują z serkiem mascarpone.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować