Risotto z białymi szparagami

5 (184 ocen)

  • 45 min

Kremowe, aromatyczne risotto z delikatnymi szparagami. Naprawdę wyśmienite danie, które zachwyci prawdziwych smakoszy szparag.

  • 45 min

Składniki:

  • 500 g białych szparag
    250 g ryżu arborio (lub carnaroli, baldo)
    2 ząbki czosnku
    200 ml białego wytrawnego wina (np. Grauer Burgunder)
    300 ml bulionu
    4 łyżki sklarowanego masła
    1/2 czerwonej cebuli
    30 g grana padano (lub parmezanu)
    3 łyżeczki soli morskiej
    1 łyżeczka czarnego pieprzu (świeżo zmielonego)
    2 łyżki cukru
    2 garście świeżej szałwii
Wystaw ocenę:

5 (184 ocen)

Zobacz również:

Dania główne Risotto

Risotto z białymi szparagami - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Szparagi obrać - zawsze od góry i nie ruszając główki. W dużym garnku nastawić wodę i zagotować. Dodać cukier i 2 łyżeczki soli morskiej. Szparagi wrzucić na wrzątek, gotować ok. 5-6 minut, muszą być lekko twarde. Szparagi wyciągnąć łyżką cedzakową na talerz. Wody nie wylewać! Będzie potrzebna do ryżu.
  • 2. Cebulę, czosnek i 1 garść szałwii poszatkować na drobno. W garnku rozpuścić 2 łyżki masła, wrzucić posiekane warzywa. Warzywa tylko szklimy, nie brązowimy ich, dlatego smażenie odbywać się musi na małym ogniu.
  • 3. Wino lekko podgrzewamy. Do zeszklonej cebuli wrzucamy ryż, mieszamy i chwilkę podsmażamy, aż ryż się zeszkli. Wlewamy ciepłe wino. Mieszamy delikatnie. Należy poczekać, aż ryż wchłonie całe wino.
  • 4. Bulion podgrzewamy tak, by lekko bulgotał. Wodę po szparagach zostawiamy na palniku, musi być gorąca.
  • 5. Gdy ryż wchłonął wino podlewamy go 1 chochlą bulionu. Mieszamy, ryż musi wchłonąć bulion. Cały proces powtarzamy do wytracenia bulionu i wody po gotowaniu szparag. Gdy nie mamy bulionu wystarczy sama woda po szparagach. Ja - na moją porcję ryżu - zużyłam 300 ml bulionu i 600 ml wody po szparagach.
  • 6. Cały proces gotowania ryżu od momentu jak podlejemy go winem trwa ok. 25-30 minut i nie wolno dopuścić do przypalenia, często mieszamy i sprawdzamy w jakim stopniu twardości jest ryż. Risotto musi być kleiste i kremowe. A wszelkie dodatkowe składniki dodajemy praktycznie już na sam koniec gotowania.
  • 7. Gdy ryż jest miękki a konsystencja całości bardzo kremowa można dodać resztę masła, starty ser, sól, pieprz, trochę posiekanej szałwii i na koniec szparagi. Całość bardzo delikatnie mieszamy i od razu podajemy. Danie można ozdobić listkami szałwii i płatkami grana padano (lub parmezanu).

Porady

Bulion, który tutaj użyłam był rosołem ugotowanym wcześniej i zamrożonym. Taki swojski bulion jest bardziej smaczny i zdrowszy od kostek rosołowych. Ja po rozmrożeniu przecedzam go przez sitko i dodaje do np. risotto lub innych sosów.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Białe szparagi Białe wino Szałwia Szparagi

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Obiad

Podobne przepisy

To może cię zainteresować