Chleb orkiszowo-żytni z żurawiną i słonecznikiem

4.5 (194 ocen)

Chleb piekę co drugi dzień, za każdym razem jest inny, bo lubię dodawać różne ziarna, suszone owoce, posypać wierzch czarnuszką czy sezamem. Chlebek pachnie i smakuje rewelacyjnie. Bądźmy cierpliwi i dajmy czas chlebowi by odpowiednio wyrósł, czasem trwa to do 8 godzin,ale zapewniam, że warto czekać

Składniki:

  • 200 g zakwasu żytniego
    100 g mąki żytniej razowej pełnoziarnistej (typ 2000)
    200 g mąki żytniej (typ 720)
    200 g mąki orkiszowej jasnej (typ 630)
    30 g otręb gryczanych
    ok. 2 szklanki wody mineralnej lub przegotowanej (chłodnej)
    10-15 kulek suszonej żurawiny
    2 łyżki ziaren słonecznika
    1 łyżka soli
    2 łyżki miodu
    1 łyżeczka czarnuszki

    odrobina masła do wysmarowania formy
    bułka tarta do posypania formy
Wystaw ocenę:

4.5 (194 ocen)

Chleb orkiszowo-żytni z żurawiną i słonecznikiem - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Do miski z zakwasem dodaj wszystkie mąki, sól, otręby, wlej wodę i zacznij wyrabiać (ja wyrabiam robotem stacjonarnym z hakiem). Po ok. 5 minutach wyrabiania wrzuć żurawinę, słonecznik i miód, wymieszaj do połączenia składników.
  • Chleb przed wyrośnięciem 2. Korytko o wym. 30x11 cm i wysokości 7 cm wysmaruj cienko masłem i posyp bułką tartą. Wyłóż ciasto i wyrównaj, najlepiej mokrą ręką, możesz też wierzch wygładzić wodą i posypać lekko czarnuszką. Foremkę przykryj bawełnianą ściereczką i zostaw aż chleb wyrośnie, czyli podwoi objętość. Nie warto przyspieszać tego procesu, warto poczekać nawet 8 godzin, bo wtedy chleb ma lepszą strukturę. Bywa i tak, że chleb wyrasta w ciągu 5 godzin.
  • Wyrośnięty chleb 3. Wyrośnięty chleb wstaw do nagrzanego do 200 st. C piekarnika i piecz 25 mnut, potem zmniejsz temp. do 190 st. C i dopiekaj 30-35 mnut. Upieczony chleb wyjmij od razu z formy i pozostaw na kratce do całkowitego ostygnięcia. Można go przykryć bawełnianą ściereczką.

Porady

Zakwas, który używam dokarmiam dzień wcześniej, tzn. wieczorem wyciągam z lodówki, przekładam do miski, dosypuję ok. 3/4 szklanki mąki żytniej razowej (typ 2000), wlewam wodę mineralną lub przegotowaną, mieszam, powinna powstać pulpa o konsystencji gęstej śmietany. Miskę przykrywam ściereczką i zostawiam na noc. Rano zakwas jest gotowy, by piec na nim chleb. Przeważnie połowę zakwasu odkładam do słoika a resztę wykorzystuję do upieczenia chleba. Słoik z zakwasem zakręcam i wkładam do lodówki. Proces ten powtarzam za każdym razem gdy chcę upiec chleb. Zakwas wytrzymuje bez dokarmiania do 1 tygodnia w lodówce. Potem czasem może nawet spleśnieć. Dlatego warto go regularnie dokarmiać, nawet wtedy jeśli chleba nie pieczemy, bo w ten sposób przedłużamy mu żywotność i go wzmacniamy.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Zakwas Czarnuszka Orkisz Słonecznik

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Niskokaloryczna Śniadanie

Podobne przepisy

To może cię zainteresować