Biszkopt niezawodny "Puszek okruszek"

4.5 (178 ocen)

  • Dla 1 osoby
  • Łatwy

Ten przepis polecam każdemu komu nie wychodzi ciasto biszkoptowe. Swego czasu długo szukałam dobrego przepisu aż w końcu dostałam ten od mojej sąsiadki. Ciasto nie ma proszku do pieczenia i nie opada

  • Dla 1 osoby
  • Łatwy

Składniki:

  • CIASTO NA BISZKOPT:
    - mąka ziemniaczana: 0.25 szklanki
    - mąka pszenna: 0.75 szklanki
    - jajka świeże: 5 sztuk
    - cukier miałki: 0.75 szklanki
Wystaw ocenę:

4.5 (178 ocen)

Zobacz również:

Ciasta Desery Biszkopty Jajko

Biszkopt niezawodny "puszek okruszek" - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • biszkopt niezawodny "puszek Okruszek" 1. Ubić białka na sztywną pianę, pod koniec dodawać stopniowo cukier i żółtka. Do szklanki 250 ml wsypać 3/4 maki pszennej i uzupełnić do pełna mąką ziemniaczaną. Delikatnie mieszać by nie uszkodzić piany pod wpływem ciężaru mąki. Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia ( wystarczy samo dno) NIE SMARUJEMY BRZEGÓW TŁUSZCZEM, przelać ciasto. Pieczemy w piekarniku w 170 stopniach 30 minut (z termoobiegiem), albo dłużej do tzw. suchego patyczka.


    Gdy ciasto już gotowe wyciągamy i RZUCAMY płasko o podłogę z wysokości ok pół metra. Po dobrym rzucie tortownicę z ciastem wstawiamy z powrotem do piekarnika i studzimy całkowicie przy uchylonych drzwiczkach.

    Teraz spróbuję wyjaśnić zasady dlaczego biszkopt pięknie rośnie choć jest bez proszku do pieczenia, dlaczego nie opada i dlaczego rzucamy nim o podłogę:

    1. Brak proszku do pieczenia wcale nie przeszkadza w tym by masa urosła. Pracują tu zamiast niego ubite białka, które z mąką ziemniaczaną wytwarzają reakcję pod wpływem ciepła taka samą jakby w środku była soda lub proszek. Mąka pszenna i żółtka scalają tę masę w całość.

    2. Ważne jest by nie smarować brzegów tortownicy tłuszczem. Dlaczego? bo ciasto gdy rośnie przytwierdza się do ścianek, a potem gdy stygnie nie opada gdyż trzymają je brzegi blaszki.

    3. po co rzucamy ciastem? by nim dobrze wstrząsnąć. W czasie pieczenia wytwarzają się bańki powietrza, zapiekają się w cieście ale nie znikają. Po upieczeniu gdy rzucimy nim o podłogę z wysokości ok pół metra bańki powietrzne pękną, a ciasto pozostanie na miejscu tak jak się upiekło. Gdy nie rzucimy, biszkopt w czasie stygnięcia zaczyna powoli opadać bo pękają te przestrzenie powietrzne i puste miejsce napełnia się ciastem.



Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Polska

Podobne przepisy

To może cię zainteresować