Zielony koktajl z jarmużu, jabłka i szpinaku

4.5 (143 ocen)

  • 10 min

Zielony koktajl na bazie warzyw i owoców to witaminowa bomba i mocny kop na dobry początek dnia. Koktajl jest sycący i bardzo orzeźwiający, spokojnie możemy zastąpić nim drugie śniadanie.

  • 10 min

Składniki:

  • Składniki

    jarmuż 1 garść
    sok z 1 grejpfruta
    szpinak świeży 1 garść
    miód 1 łyżeczka
    jabłko 1
    liście melisy 3
    woda niskozmineralizowana 1 szklanka
    kostki lodu
Wystaw ocenę:

4.5 (143 ocen)

Zobacz również:

Napoje

Zielony koktajl z jarmużu, jabłka i szpinaku - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Przygotowanie

    Liście szpinaku i jarmużu wypłukać na sitku. Owoce umyć, osuszyć. Wycisnąć sok z grejpfruta. Jabłko obrać ze skóry, usunąć gniazdo nasienne, następnie pokroić w kostkę. Wszystkie składniki umieścić w kielichu blendera, zmiksować na gładko. W przypadku chęci uzyskania soku lub rzadszej konsystencji, przetrzeć przez sito. Podawać z kostkami lodu.

Porady

Jarmuż właściwości Jarmuż, podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustne jest skarbnicą sulforafanu przeciwutleniacz, który ma działanie antynowotworowe. Chronić może m.in. przed rakiem prostaty, płuc i jelita grubego. Jarmuż wspomaga także pracę układu sercowo-naczyniowego, gdyż zawiera spore ilości pierwiastków i witamin. Dominującym pierwiastkiem jest potas, który udrażnia naczynia krwionośne przez co krew krąży swobodniej, a w efekcie reguluje się ciśnienie. Wapń natomiast odpowiada za prawidłowe pompowanie krwi do wszystkich tkanek. Witamina C uszczelnia i wzmacnia naczynia, hamuje utlenianie złego cholesterolu LDL, a co za tym idzie zapobiega miażdżycy. Natomiast witamina K odgrywa istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi, jej niedobór może być przyczyną słabej krzepliwości krwi. Jarmuż może uchronić przed wrzodami żołądka i dwunastnicy. Zawarty w warzywie sulforafan niszczy Helicobacter pylori- bakterie, które mogą się przyczynić do rozwoju wrzodów, a także szereg innych zaburzeń, w tym zapalenia błony śluzowej żołądka. Jarmuż ma mnóstwo beta-karotenu, z którego wytwarzana jest witamina A związek biorący udział w procesie widzenia, m.in zapobiega występowaniu tzw. kurzej ślepoty, oraz zespołowi suchego oka. Ponadto zielone warzywo zawiera antyoksydanty m.in luteina i zeaksantyna, które są głównymi składnikami pigmentu plamki żółtej. Odpowiadają za ochronę siatkówki oka przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, nadmiernym działaniem energii świetlnej. Jarmuż należy ograniczyć w przypadku zmagania się z kamicą szczawianową, gdyż jest warzywem bogatym w szczawiany. Osoby cierpiące na chorobę tarczycy również powinny wyeliminować lub ograniczyć jego spożywanie w swojej diecie. Jarmuż zawiera sporą ilość goitrogenów, związków mających wpływ na metabolizm jodu, prowadząc do obniżenia jego stężenia w organizmie, co prowadzi do zaburzenia syntezy hormonów tarczycy oraz przerostu gruczołu.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować