lalunia

lalunia

Platynowy Ekspert
[Przepisów: 1993]

Rogale Świętomarcińskie

  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
  • PORCJE: 8
         
ocena: 5/5 głosów: 10

Rogale piekłam na 11 listopada, dziś dopiero wam zaprezentuję . Jestem bardzo zadowolona z wykonania jak i smaku rogali. Miałam okazje w końcu wypróbować biały mak.

Rogale Świętomarcińskie Więcej zdjęć (12)

Składniki:

Rogale Świętomarcińskie

Składniki na ciasto półfrancuskie :

 

 

 

 

  • 60 g cukru

 

 

 

  • 150 g zmrożonego masła do wałkowania

Nadzienie z białego maku:

  • 250 g białego maku

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 2 jaja

Lukier:

  • 200 g cukru pudru

 

 

  • migdały płatki do posypania rogali 100 g

Sposób przygotowania:

Rogale Świętomarcińskie

Sposób przygotowania nadzienia :

Do garnka wsypałam 250 g białego maku. Zagotowałam wodę w czajniku i wlałam do maku ( tyle by zakryło go). Zostawiłam pod przykryciem na 25 minut. Mak doszedł do siebie ( sparzył się ). Zmieliłam mak trzykrotnie razem z migdałami, orzechami, morelą i żurawiną. W garnku rozpuściłam masło i dodałam do niego miód. Zalałam przygotowany farsz, wymieszałam. Wbiłam dwa jaja i wymieszałam masę do połączenia składników. Masa powinna być zwarta i elastyczna.

Ciasto drożdżowe :

Do misy wsypujemy mąkę, robimy w niej dołek. Rozpuszczamy drożdże w szklance ciepłego mleka z odrobiną cukru. Wlewamy do dołka w mące, delikatnie mieszamy, tak aby powstała zawiesina. Zostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Resztę cukru rozpuściłam z masłem, dodałam do maki i wbiłam dwa jaj. Włączyłam mikser ( końcówka hak) wyrabiałam ciasto koło 15 minut. Zostawiłam przykryte ściereczką na godzinę do wyrośnięcia. Zmrożone masło ścieram na tarce na dużych oczka i odstawiam do lodówki.

Po wyrośnięciu ciasta ubijamy pięścią i zagniatamy je. Rozwałkowałam na prostokąt. Zimne masło wyłożyłam na ⅔ prostokąta (⅓ ma zostać pusta). Ciasto złożyłam do środka na 3, zaczynając od „pustej”, nie przykrytej masłem części, następnie złożyłam do środka część wyłożoną masłem. W ten sposób powstają 3 warstwy ciasta i 2 warstwy masła. Docisnęłam i skleiłam boki, rozwałkowałam ponownie na kształt prostokąta. Jeszcze raz złożyłam do środka na 3 (jak poprzednio). Włożyłam ciasto do lodówki na 1 godzinę. Wałkowanie i składanie powtórzyłam jeszcze dwukrotnie, za każdym razem chłodząc ciasto w lodówce. W ten sposób powstaje 81 warstwowe ciasto. Ciasto zostawiamy na 12 godzin w lodówce ( najlepiej wieczorem robić i od razu włożyć do lodówki).

Następnego dnia wyjęłam ciasto z lodówki, rozwałkowałam je na prostokąt. Masę wyłożyłam na ciasto i rozprowadziłam równo miernie. Pokroiłam na trójkąty ( wyszło mi 8 szt ). Zwijałam od grubszej części do chudszej, zostawiłam do wyrośnięcia na 30 minut. Piekłam 25 minut w 170 stopniach. Po wyjęciu i ostudzeniu polałam lukrem z cukru pudru i soku z pomarańcza, obsypałam migdałami w płatkach. Wyszły rewelacyjne.

Rogale Świętomarcińskie
Do garnka wsypałam 250 g białego maku .Zagotowałam wodę w czajniku i wlałam do maku ( tyle by zakryło go) . Zostawiłam pod przykryciem na 25 minut . Mak doszedł do siebie( sparzył się ) .
Rogale Świętomarcińskie
Zmieliłam mak trzykrotnie razem z migdałami , orzechami ,morelą i żurawiną .
Rogale Świętomarcińskie
W garnku rozpuściłam masło i dodałam do niego miód. zalałam przygotowany farsz , wymieszałam .
Rogale Świętomarcińskie
Wbiłam dwa jaja i wymieszałam masę do połączenia składników . Masa powinna być zwarta i elastyczna .
Rogale Świętomarcińskie
Do misy wsypujemy mąkę , robimy w niej dołek . Rozpuszczamy drożdże w szklance ciepłego mleka z odrobiną cukru .
Rogale Świętomarcińskie
Włączyłam mikser ( końcówka hak) wyrabiałam ciasto koło 15 minut. Zostawiłam przykryte ściereczką na godzinę do wyrośnięcia.
Rogale Świętomarcińskie
Rozwałkowałam na prostokąt. Zimne masło wyłożyam na ⅔ prostokąta (⅓ ma zostać pusta)
Rogale Świętomarcińskie
Ciasto złożyłam do środka na 3, zaczynając od „pustej”, nie przykrytej masłem części, następnie złożyłam do środka część wyłożoną masłem. W ten sposób powstają 3 warstwy ciasta i 2 warstwy masła.
Rogale Świętomarcińskie
Ciasto zostawiamy na 12 godzin w lodówce ( najlepiej wieczorem robić i od razu włożyć do lodówki).
Rogale Świętomarcińskie
Następnego dnia wyjęłam ciasto z lodówki , rozwałkowałam je na prostokąt . Masę wyłożyłam na ciasto i rozprowadziłam równo miernie . pokroiłam na trójkąty ( wyszło mi 8 szt )
Rogale Świętomarcińskie
Zwijałam od grubszej części do chudszej , zostawiłam do wyrośnięcia na 30 minut. Piekłam 25 minut w 170 stopniach .

Tagi:

rogale